Etykietki na przetwory – do wydruku

Jakie przetwory w tym roku robicie? Dżemy, powidła, marynowane grzybki, ogórki, śliwki? Warzywa w słoikach są świetnym rozwiązaniem zimą, sprawdzą się również w roli ekspresowej surówki.
 
Słoikowe sosy to patent idealny na szybki obiad – wystarczy do nich ugotować makaron lub ryż i posiłek gotowy.
W domowych dżemach nie znajdziemy barwników i konserwantów, a i ilość użytego cukru jest pewnie dużo mniejsza.

U nas przetwory już prawie gotowe, w październiku zajmiemy się jeszcze dynią w occie, którą oboje uwielbiamy. Aby nie wydawać specjalnie pieniędzy na nowe słoiki, wykorzystaliśmy te po sklepowych produktach. Nie mogłam pozwolić, żeby na słoiku z naszą przepyszną pastą paprykową widniała etykietka po keczupie lub oliwkach, więc najpierw zabraliśmy się za usuwanie zbędnych papierków. Oczywiście, niezbędne było również stworzenie nowych etykietek. I to nie tam jakiś byle jakich z nabazgraną pisakiem nazwą.

Szablonów takich etykiet znajdziecie mnóstwo w internecie, ale oczywiście nie znalazłam tam takich, które by mi w 100% pasowały. Stworzyłam więc własne – podobnie jak w przypadku etykietek na przyprawy.
W programie graficznym zaprojektowałam etykietki, narysowałam owoce i warzywa ( z lepszym i gorszym efektem) i zabrałam się za ich drukowanie na papierze samoprzylepnym (to o wiele lepsze rozwiązanie niż korzystanie z taśmy dwustronnej!).
Satysfakcja gwarantowana, a i oko ucieszone. Aż żal odkładać słoiczki do spiżarki.
Przygotowałam również szablon etykietek do wydrukowania dla Was – plik pdf możecie pobrać tutaj.

 

Dajcie znać jakie przetwory robicie w tym roku 🙂

 

Zobacz również: