Nie tylko Rzym – Tivoli, villa d’Este

tivoli villa d'este

Tę wycieczkę wspominam chyba najmilej z całych naszych rzymskich wakacji. Villa d’Este zrobiła na mnie ogromne wrażenie, a w jej ogrodach mogłabym spędzić cały dzień. Wyjazd do Tivoli pozwolił nam również trochę odetchnąć od tłumów turystów oblegających Rzym.


Tivoli to niewielkie miasteczko, około 30 km od Rzymu. Dojazd nie jest kłopotliwy i zajmuje około godziny. Ze stacji metra Ponte Mammolo co kilkanaście minut odjeżdżają bezpośrednie autobusy do centrum Tivoli. Villę d’Este znaleźliśmy bez problemu, to główna atrakcja turystyczna miasteczka, więc nie sposób ją przegapić. Wstęp do willi kosztuje 11 euro od osoby, ale zdecydowanie warto ją zwiedzić.

Nie będę przynudzać, kto w willi mieszkał i dzięki komu wygląda ona tak jak wygląda- wszystko możecie sobie wygooglować. Sama willa to niezliczona ilość pięknie zdobionych komnat, wypełnionych dziełami sztuki.
willa deste zwiedzanie

Mnie jednak o wiele bardziej zachwyciły pałacowe, renesansowe ogrody. Nigdy wcześniej w jednym miejscu nie widziałam tylu fontann, wodospadów i źródełek! Aleja stu fontann, fontanna Wodne Organy, czy wodospad Sybilli, wszystkie robią niesamowite wrażenie.
villa d'este zwiedzanie

fontanny villa d'este tivoli

Z ogrodowych tarasów rozpościera się widok na góry i pobliskie miasteczka. Jestem absolutnie zakochana w tym miejscu i jeśli kiedyś jeszcze odwiedzę Rzym (oby, oby!), to z pewnością wybiorę się do Tivoli raz jeszcze. Po prostu magia!

czy warto odwiedzić villa d'este

Samo miasteczko chociaż nieduże i bardzo spokojne, to również jest bardzo urokliwe. Nas najbardziej urzekła uliczka z kolorowymi parasolkami, którą pokazywałam na moim Instagramie.

Jeśli będziecie w Rzymie, koniecznie zróbcie sobie wycieczkę do Tivoli. Nie bez przyczyny wszystkie przewodniki polecają to miejsce. Jest tam naprawdę pięknie!
fontanny villa d'este

Zobaczcie pozostałe rzymskie wpisy:
5 rzeczy, które zaskoczyły mnie w Rzymie
W moim obiektywie – Rzym

Po więcej zdjęć zapraszam na Instagrama 🙂

Zobacz również: