Porządkowanie kosmetyków – co zrobić by mieć ich mniej?

by Agata

Porządkowanie kosmetyków to pierwszy krok do trwałego zmniejszenia ich ilości i doskonały początek do świadomych zakupów kosmetycznych. Zachęcam do zweryfikowania zawartości szafek w łazience i zostawienia tylko tych produktów, które stosujesz, lubisz i przede wszystkim – które nadają się do użycia.

Jak często porządkujesz kosmetyki, sprawdzając które straciły ważność, których z jakichś przyczyn nie używasz, a o których zupełnie zapomniałaś? Ja właśnie skończyłam coroczny generalny przegląd kosmetyczki i przyznaję – takie porządki powinnam robić znacznie częściej.

Od ponad roku znacząco zmniejszyłam ilość stosowanych produktów i zakupy kosmetyczne robię tylko wtedy, gdy któryś z produktów mi się kończy. Dzięki tym zmianom moja skóra i portfel mają się znacznie lepiej!

Gotowa na porządki? Przed Tobą 4 kroki do uporządkowania kosmetyków i tyle samo zadań do wykonania.

porządkowanie kosmetyków

Sprawdź daty ważności kosmetyków

Jeśli na bieżąco przeglądasz daty ważności stosowanych kosmetyków i pilnujesz, by je zużyć w ciągu terminu podanego na opakowaniu – gratuluję! Możesz być z siebie dumna, a Twoja skóra z pewnością Ci za to podziękuje. Jeśli jednak nie zwracasz zbyt wielkiej uwagi na daty ważności kosmetyków, najwyższa pora to zmienić. A zmiany najlepiej zacząć od porządków.

Zadanie dla Ciebie

Przejrzyj wszystkie kosmetyki, które posiadasz (nie zapomnij o tych, używanych sezonowo jak olejki do opalania, o kosmetykach, które kupiłaś wcześniej na zapas i próbkach) i sprawdź ich datę ważności. Bez wahania wyrzuć, te których termin przydatności minął. Ja na przykład znalazłam przeterminowany o ponad rok (!) balsam brązujący do ciała i sporo nienadających się już do użycia próbek, które zbierałam na wypadek krótkich wyjazdów.

Zwróć uwagę na symbol PAO (Period of Time After Opening), czyli termin przydatności do użycia po dacie otwarcia. Na opakowaniach oznaczany jest grafiką z otwartym słoiczkiem i liczbą, np. 6M, oznacza, że produkt należy zużyć w ciągu 6 miesięcy od otwarcia. Jeśli data ważności kosmetyku jest ok, ale podejrzewasz, że używasz któregoś z produktów dłużej niż sugeruje symbol słoiczka na opakowaniu – dla własnego zdrowia, również pozbądź się takiego kosmetyku.

Nie zdziw się, jeśli nie na wszystkich kosmetykach znajdziesz symbol PAO. Nie musi być on umieszczany m.in na perfumach i aerozolach. Jeśli natomiast zamiast daty ważności, na kosmetyku znajdziesz kod numeru partii produkcyjnej, skorzystaj z dostępnych kalkulatorów online np. checkcosmetic, które pozwolą na jej ustalenie.

Pamiętaj!

Nie używaj kosmetyków po upływie ich daty ważności, nawet jeśli na pierwszy rzut oka produkt wygląda w porządku. Przeterminowanego jogurtu też byś nie zjadła, prawda? Kosmetyki po upływie terminu ważności nie będą posiadały już właściwości i działania, które deklaruje producent. Co więcej, takie produkty mogą powodować podrażnienia, uczulenia, oraz zakażenia – bakteryjne i grzybicze. Szkoda zdrowia!

Zrób inwentaryzację

Pierwszy krok za Tobą – pozbyłaś się przeterminowanych produktów. Czas na inwentaryzację. Czy na pewno jesteś świadoma ile czego masz? Ile produktów kupiłaś na zapas? Ja sama przez jakiś czas się w tym gubiłam, bo mam w łazience całą “zapasową półkę”.

Zadanie dla Ciebie

Zrób listę wszystkich posiadanych kosmetyków z podziałem na kategorie (np. szampony, kremy do twarzy itd.).  Zweryfikuj, czy jesteś w stanie zużyć te wszystkie produkty zanim stracą ważność. Jeśli istnieje spora szansa, że Ci się to nie uda – oddaj je mamie, siostrze czy koleżance, póki jeszcze nadają się do użycia. Podobnie zrób z kosmetykami, które zalegają w szafkach, ale z jakiegoś powodu ich nie używasz. Może komuś innemu bardziej podpasują? Sprawdź, które kosmetyki w najbliższym czasie się skończą, czego Ci brakuje i zaplanuj najbliższe zakupy.

porządkowanie kosmetyków

Ogranicz zapasy

Nie baw się w wiewiórkę, nie rób wielkich zapasów. Nie daj się skusić promocjami, jeśli w danej chwili nie potrzebujesz tych produktów. Sama miałam z tym problem i łapałam się na te wszystkie promocje 2+2, czy 40% taniej. Teraz korzystam z nich tylko wtedy, jeśli faktycznie czegoś potrzebuję lub wiem, że będę potrzebować w najbliższym czasie. Od dłuższego czasu nie chomikuję kosmetyków, a i tak mam jeszcze całkiem sporo zapasów!  Swoją drogą, bardzo często w drogeriach/aptekach online można kupić kosmetyki w takich samych lub nawet niższych cenach, bez żadnych specjalnych promocji.

Zadanie dla Ciebie

Na najbliższe kosmetyczne zakupy wybierz się z listą i kup tylko to czego faktycznie potrzebujesz. Oczywiście, zanim cokolwiek kupisz, zużyj najpierw to co masz w swojej łazience.

Zwracaj uwagę co i kiedy otwierasz

Ostatni krok w porządkowaniu kosmetyków! Przede wszystkim postaraj się nie otwierać na raz kilku produktów tego samego przeznaczenia. Z dwóch powodów. Po pierwsze szansa, że zdążysz je zużyć przez upływem daty ważności znacznie maleje, a po drugie – jeśli któryś z nowych produktów Cię uczuli, nie będziesz wiedziała który był winowajcą. Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, polecam również nie zaczynać stosowania kilku zupełnie nowych, niesprawdzonych kosmetyków  w tym samym czasie. Teraz jestem tego świadoma, ale jeszcze dwa lata temu miałam poważny problem, aby ustalić, który kosmetyk spowodował wysypkę na twarzy, którą leczyłam u dermatologa. Do dzisiaj nie jestem tego pewna i profilaktycznie wyeliminowałam 2 produkty, które użyłam wtedy po raz pierwszy.

Zadanie dla Ciebie

Zapisz na opakowaniu otwieranego produktu datę otwarcia. Będziesz mieć czarno na białym, kiedy minie graniczna data z symbolu PAO.

Od kiedy zmniejszyłam ilość stosowanych produktów, wybierając je bardziej świadomie i nie łapiąc każdej nowości ze sklepowej półki, moja skóra jest w znacznie lepszej kondycji. W kwestii pielęgnacji doskonale sprawdza się zasada im mniej tym lepiej.

Dajcie znać jak Wam poszło porządkowanie kosmetyków!

 

 

Zobacz również:

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności