Grudniu, daj odpocząć. Jak zwolnić i znaleźć czas na przyjemności

by Agata

Grudzień. Podobno najpiękniejszy miesiąc w roku. Z pewnością najbardziej zabiegany, z napiętym grafikiem i mnóstwem spraw do załatwienia. Przed Świętami. Do końca roku. Grudzień, mimo że świąteczny, z wolnym od pracy, paradoksalnie, nie sprzyja odpoczynkowi.

Nie daj się wciągnąć w coroczny wir obowiązków, zakupów i nerwów. Nie musisz zrobić wszystkiego, być wszędzie, lepiej, bardziej.

święta 2018

Odetnij się od bodźców

To one sprawiają, że pod koniec dnia masz przemęczoną głowę, a mimo znużenia, nie możesz zasnąć. W grudniu jesteśmy atakowani ze wszystkich stron męczącymi, hałaśliwymi bodźcami.

Jakie bodźce? Kolorowe bannery na stronach zachęcające do zakupów prezentów, maile z super promocjami czekające z rana w Twojej skrzynce. Smsy od sklepów z pytaniami, czy już kupiłaś bliskim upominki. Reklamy produktów w telewizji, dzięki którym zrobisz najlepszy pasztet, pierniczki i makowca.

Ale męczące bodźce to też – codziennnie odpalany facebook z reklamami, nic nie wnoszącymi postami znajomych (czy u Ciebie już spadł pierwszy śnieg?), czy informacjami z grup, do których kiedyś się zapisałaś. To setki instastories i vlogmasów, których obejrzenie zajęłoby Ci pewnie pół dnia (albo i dłużej).

Nadmiar bodźców sprawia, że jesteśmy rozkojarzone, rozdrażnione, mamy problemy ze snem i z koncentracją. Jesteśmy zmęczone, a mimo tego nie potrafimy odpocząć.  Uwierz, przebodźcowanie umysłu grozi nie tylko dzieciom. A grudzień, wraz ze zbliżającymi Świętami i końcem roku, bodźców dostarcza nam od groma.

 

Jak sobie z tym radzić?

  • Mniej czasu online. To może być ustalona godzina zero, po której wyłączasz telewizję i wifi w telefonie albo narzucony sobie dzienny limit czasu spędzanego w sieci. Sprawdź co najbardziej Ci pasuje.
  • Porządek w newsletterach, subskrypcjach i social mediach. Wypisz się ze wszystkiego co Cię nie interesuje w danej chwili. Zapisać się ponownie można zawsze. Porządki możesz rozszerzyć o wyciszenie wybranych instastories, czy zaprzestanie śledzenia postów niektórych znajomych.
  • Mniej telewizji. To równocześnie mniej reklam i nieistotnych wiadomości. A jeśli masz ochotę coś obejrzeć, wybierz film zamiast programów rozrywkowych.

 

Ograniczając hałaśliwe bodźce, zdziwisz się ile czasu zyskasz – dla siebie i dla bliskich.

święta 2018

Nie musisz być wszędzie

Nie musisz też zrobić wszystkiego, lepiej, bardziej. Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej dla Ciebie.

Okres przedświąteczny nie sprzyja odpuszczaniu, ale ja przekornie – właśnie do tego Cię zachęcam. Naprawdę nie musisz robić gruntownych porządków, myć okien przed Wigilią, latać tygodniami w poszukiwaniu prezentów, piec trzech ciast, lepić pierogów i faszerować kaczki. Jednocześnie starając się na szybko zrealizować swoje tegoroczne cele, które lekko zapomniane stały w miejscu przez kilka ostatnich miesięcy. Odpuść. Nie musisz targać choinki z drugiego końca miasta, bo tam są najładniejsze. Nie musisz finezyjnie pakować prezentów i szykować wystawnego obiadu. Święta nie będą gorsze, jeśli nie umyjesz okien, zamiast trzech ciast upieczesz tylko jedno, a pierogi zamówisz z cateringu. Odpuść i odpocznij. Nie zaprzątaj sobie głowy rzeczami, które nie sprawiają Ci przyjemności.

Życie jest lepsze, kiedy nie staramy się zrobić wszystkiego. Naucz się cieszyć tym życiem, które przeżywasz, a okaże się ono cudowne.

Brooke McAlary – Prostota

Na koniec najważniejsze – znajdź czas dla siebie

Powtórzę – nie daj się wciągnąć w grudniowy wir obowiązków, zakupów i nerwów. Znajdź czas dla siebie, czas na swoje przyjemności. Każdego dnia. Zatrzymaj się, weź głęboki oddech i wycisz się. Uspokój umysł.

To nie muszą być skomplikowane, czasochłonne rzeczy. Kąpiel w wannie, wieczór z książką, joga, wyjście do kosmetyczki, kawa z przyjaciółką. Możliwości masz mnóstwo, wybierz to co sprawi Ci największą przyjemność.

Celebruj codzienność, doceniaj małe radości. Bądź dla siebie dobra i nie wymagaj zbyt wiele. Zadaj o siebie, o swoje zdrowie, o higienę snu.

A gdy poczujesz się przytłoczona nadmiarem obowiązków, zestresowana i zmęczona ilością otaczających Cię bodźców  – po prostu odpuść.

A może masz swoje sprawdzone sposoby na wyciszenie się i odpoczynek? Podziel się nimi w komentarzu!

Mocno trzymam kciuki, by ominęła Cię przedświąteczna gorączka,

a w całym tym zabieganiu, żebyś zawsze znalazła czas dla siebie.

Zobacz również:

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności