Praktyka wdzięczności – o co chodzi?

by Agata

Zdarza Ci się myśleć byle do jutra, jak dobrze, że jutro piątek, oby do weekendu? Odliczać dni do świąt, do urlopu? Snując plany czego to nie zrobisz, czekasz na wolne, na wiosnę, majówkę, na lato?

Też się jeszcze czasem na tym łapię. Ale, wiesz co?

 Codzienna rutyna to nie poczekalnia. Życie dzieje się tu i teraz, więc szkoda byłoby nie czerpać radości z tego co daje w tej chwili. Tu, teraz, już.  

 

Nie musisz czekać na lepsze życie. Ono jest tu, na wyciągnięcie ręki. Nie na urlopie, nie po ślubie, nie w ciąży, nie po znalezieniu lepszej pracy, nie po przeprowadzce ani nie po schudnięciu. Po co stawiać sobie warunki? Jeszcze tylko schudnę 5 kg, znajdę nową pracę i się przeprowadzę – wtedy będę szczęśliwa. Nie będziesz. Niestety, zawsze będzie coś do poprawy.

“Życie w pełni nie zaczyna się w piątek wieczór, na urlopie, w wymarzonym domu. Trwa codziennie.”Agnieszka Krzyżanowska - Prosto i uważnie na co dzień.

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o praktykowaniu wdzięczności, puknęłam się w głowę. Serio! Myśl o tym, żeby każdego dnia zastanawiać się za co mogę podziękować, wydała mi się dość absurdalna. Pokornie jednak chylę głowę, bo to ma sens.

Ma sens, przede wszystkim, gdy sprawy nie idą tak jak powinny, gdy plany rozsypują się  w drobny mak, a dzień – wydawałoby się – spisany jest na straty. Gdy utknęliśmy w miejscu i wydaje nam się, że wszyscy idą do przodu, tylko nie my. Gdy codzienność nas przytłacza i myślimy, że nasze życie, w najlepszym wypadku, jest takie se.

praktyka wdzięczności

 

Co daje i na czym polega praktyka wdzięczności?

Poświęcając codziennie chwilę na zastanowienie się, co spotkało Cię dobrego, zaczniesz bardziej doceniać to co masz, a przede wszystkim dostrzeżesz, że masz naprawdę dobre życie.  Nie lepsze, nie gorsze – dobre. Wystarczająco dobre, by czerpać z niego radość. Tu i teraz. Nawet w taki dzień, gdy wszystko idzie nie tak.

Na początku może być dziwnie. W końcu praktyka wdzięczności polega na docenieniu drobnych, codziennych rzeczy – słońca za oknem, uśmiechniętej pani w piekarni, czekającego obiadu po przyjściu z pracy, zabaw z dzieckiem, chwili tylko dla siebie czy kupienia sobie świetnych jeansów. Później będzie to przychodzić naturalnie, a te dobre, małe chwile będą cieszyć ze zdwojoną mocą.

“Bądź wdzięczny za to co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.”Oprah Winfrey

Jak i kiedy zacząć praktykę wdzięczności?

Odpowiedź jest prosta – jak chcesz i najlepiej już teraz. Ze swojej strony polecam poświęcić kilkanaście minut wieczorem, przed snem na zapisanie lub pomyślenie co dobrego spotkało Cię tego dnia. Zeskanuj w myślach swój dzień, godzina po godzinie i wyłap te wszystkie małe, radosne chwile. Możesz je zapisywać w formie osobistego dziennika wdzięczności. Jeśli nie chcesz poświęcać na praktykę wdzięczności tyle czasu – znajdź każdego dnia chociaż jedną szczęśliwą rzecz, która Ci się przydarzyła.

#WdzięcznyCzwartek

Zachęcam Cię do wzięcia udziału w mojej akcji wdzięczny czwartek na Instagramie. Co tydzień w czwartek, na moim profilu @slowyourbeauty publikuję 3 rzeczy za które jestem dzisiaj wdzięczna i zachęcam Ciebie do tego samego! Podziel się swoimi radostkami, używając hashtaga  #wdzięcznyczwartek  

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Hej! Mamy czwartek, więc czas na wdzięczne zadanie w ramach akcji #wdzięcznyczwartek ? ➡️Dla przypomnienia: Życie nie zaczyna się w piątek wieczorem, w weekend, na urlopie. Trwa tu i teraz, a codzienność to nie poczekalnia do szczęścia. Dlatego pomyśl co Cię DZISIAJ spotkało dobrego? Za co jesteś wdzięczna? Znajdź chociaż jedną pozytywną rzecz❤️ To nie muszą być wielkie rzeczy. Za drobne, proste radości też można być wdzięcznym!? Podziel się swoim małym szczęściem w komentarzu lub oznacz swój post tagiem #wdzięcznyczwartek ? ➡️➡️➡️Mój wdzięczny czwartek: 1️⃣ Czas dla siebie? (o który z maluchem wcale nie tak łatwo!) 2️⃣ Czekający obiad po powrocie z siłowni?️ 3️⃣ Kubusiek wysyłający mi buziaki na dobranoc?? ___ #wdzięczność #wdziecznosc #simplejoys #simplepleasures #prostota #prosteprzyjemnosci #pozytywnydzień #pozytywnemyslenie #tuiteraz #uważność #uważnośćnacodzień #wdziecznyczwartek #hyggelife #hyggetime #slowlifeslowlive #slowlifestyle #maleradosci #małeradości #treninguważności #mindfulnessmoment

Post udostępniony przez Agata Suchwałko (@slowyourbeauty)

Dajcie znać, czy praktyka wdzięczności to dla Was coś nowego czy może znacie ją i stosujecie od dawna.

A tak się składa, że dzisiaj czwartek, więc tym bardziej gorąco Was zachęcam do udziału w insta akcji #wdzięcznyczwartek! 

Zobacz również:

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności