Czy bawełniane torby są na pewno eko?

by Agata

Dostajesz je jako gratis do zakupów. Rozdają je na szkoleniach, eventach i targach. Czasem nawet jakąś kupisz, bo rozbawi Cię śmieszny napis lub niecodzienny design. Może niesiona na fali zero waste i akcji ograniczam plastik, kupiłaś parę sztuk, tak na zapas. Nosisz ją w torebce, masz w aucie, w dziecięcym wózku, a nawet w szufladzie pracowniczego biurka. W domu też znajdzie się ich całkiem sporo. Bawełniane torby na zakupy. Przyznaj się, ile ich masz?

Ile masz bawełnianych toreb?

Policzone? To teraz rachunek sumienia. Czy wszystkich używasz na co dzień? Ile toreb potrzebujesz, gdy wybierasz się na naprawdę duże zakupy? Powiesz mi zaraz, że to przecież eko, bez plastiku i w ogóle – mniej śmieci. No, tak. Tylko wiesz, w tej całej ekologii nic nie jest nigdy ani czarne ani białe. W tym cały szkupuł, że nie można wszystkiego traktować zero-jedynkowo. Plastikowe reklamówki – złe, bawełniane torby – dobre.  To wszystko zależy. A uwierz, zależy od bardzo wielu czynników.

Czy bawełniana torba na zakupy jest ekologiczna?

Bezsprzecznie, bawełniana torba na zakupy stała się symbolem walki z plastikiem. To bardzo dobrze! Dzięki spopularyzowaniu korzystania z toreb wielokrotnego użytku, coraz mniej osób sięga po jednorazowe foliówki. Ale…czy bawełniana torba jest eko? Niekoniecznie, bo koszt środowiskowy wyprodukowania takiej torby nie jest zerowy! Aby ocenić, czy bawełniana torba faktycznie jest ekologiczna, trzeba prześledzić jej cykl życia i porównać z cyklem życia plastikowej reklamówki. Uprzedzam, wyniki mogą Cię zaskoczyć.

Ocena cyklu życia
LCA, czyli ocena wyrobu pod kątem jego wpływu na środowisko, z uwzględnieniem wszystkich etapów istnienia wyrobu, tzw. od kołyski aż po grób.

Na każdym z etapów produkcji bawełnianej torby zużywane są surowce i emitowane zanieczyszczenia, począwszy od uprawy bawełny i jej przetwarzania, przez produkcję samej torby na na utylizacji tekstyliów kończąc.

Porównując ocenę cyklu życia bawełnianej torby, papierowej torebki i plastikowej reklamówki, przewrotnie, plastikowa siatka wcale nie wypada najgorzej!

Według danych British Enviroment Agency, bawełnianą torbę trzeba użyć ponad 130 razy, aby jej koszt środowiskowy zrównał się z jednokrotnym użyciem plastikowej reklamówki. Serio!

bawełniane torby czy są eko

Refuse, reduce, reuse

Problematyczne jest też to, gdzie trafi zużyta bawełniana torba, gdy właściciel postanowi się jej pozbyć. Recykling tekstyliów niestety nadal u nas mocno kuleje. Najpewniej więc wyląduje na wysypisku. Zastanów się więc trzy razy zanim wyrzucisz bawełnianą torbę, która w prawdzie nadal spełnia swoją funkcję, ale przestała Ci się podobać/ ma niespieralne plamy/ nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś. To tylko torba na zakupy, ma nosić rzeczy. Korzystaj z niej dopóki spełnia swoją rolę. A jeśli urwie jej się ucho lub pojawi się jakaś dziurka, może lepiej spróbować ją naprawić niż sięgać po nową?

Jak widzisz, w ekologii często z pozoru proste wybory potrafią zasiać sporo wątpliwości. Tu nie ma rozwiązań idealnych. Bawełniane torby to dobry wybór jeśli chcemy ograniczyć jednorazowy plastik. Są wytrzymałe i można używać je wiele razy. Często posłużą nam latami. To dobry wybór pod warunkiem, że faktycznie z nich korzystamy na co dzień i posiadamy dokładnie tyle ile nam potrzeba. Nadmiar najlepiej oddać tym, którzy wciąż sięgają po plastikowe reklamówki. Pamiętaj o tym zanim wrócisz do domu z kolejną gratisową torbą na zakupy.

Psst!
Jeśli interesują Cię tematy związane z ekologią, gospodarką odpadami i zrównoważonym rozwojem, zerknij na mój instagram. Prowadzę tam serię wpisów i nagrań video ekoLogicznie, w których opowiadam o ochronie środowiska – prosto, na temat i bez naukowego bełkotu.

Ten wpis jest początkiem mojej ekologicznej serii na blogu. Eko-tematy z pewnością będą pojawiały się tu częściej!

Daj znać ile masz bawełnianych toreb! Czy wszystkie używasz?

Jaki eko temat Cię interesuje?

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania. Korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgadzam się Polityka prywatności